relaz.pl

relaz – motoryzacja, zdrowie internet i inne

komunikacja w internecie
Internet

Komunikacja w internecie i jej zasady

Szacunek do innych ludzi to jedna z podstawowych rzeczy, których uczą nas od małego w domu i szkole. Nie ulega żadnym wątpliwościom, iż każdy z nas zna wie, że trzeba zachowywać grzeczność w rozmowie z innymi ludźmi, niezależnie od ich wieku, pozycji czy stanu konta. Każdego powinniśmy traktować tak, jakbyśmy chcieli, aby nas traktowano. Tak samo jest i w przypadku komunikacji w internecie.

Netykieta

Komunikacja w internecie i jej zasady są bardzo podobne do tych, których staramy się używać w realnym świecie. Szacunek do drugiego człowieka pozwala żyć z innymi bez zbędnych konfliktów. Nie da się ukryć, że internet sprzyja anonimowości, nie znaczy to jednak, że jesteśmy tam całkowicie bezkarni. Nie zwalnia nas to z zachowania kultury osobistej. W żadnym więc przypadku nie można kierować w czyjąś stronę obraźliwych komentarzy, które mogą wyrządzić wiele krzywdy, a nawet sprawić, że dojdzie do przykrych konsekwencji. Wszelkie spory, w których z jakiegoś powodu bierzemy udział, powinniśmy załatwić w cywilizowany sposób, a nie poprzez wzajemne obrażanie się.

Formy grzecznościowe

Często myślimy, że używając form komunikacji internetowej, nie musimy stosować się do form grzecznościowych. Jednak zawsze, na wszelkiego rodzaju forach czy też nawet w zwykłym e-mailu warto pamiętać o tym, że nie jesteśmy z odbiorcą naszego przekazu na „TY”. Niezależnie od wieku, należy stosować zwroty typu: „Pan” i „Pani”. Wtedy na pewno zostaniemy pozytywniej odebrani i zrobimy dobre wrażenie na osobie, do której kierujemy naszą wiadomość.

Krótko, ale treściwie

Pisząc do kogoś wiadomość, zawsze warto pamiętać o tym, by pisać konkretnie i nie owijać w bawełnę. Często mamy tendencje do tego, aby odbiegać od głównego tematu naszej wypowiedzi, a jednocześnie skupiać się na mało istotnych dla odbiorcy naszego przekazu informacjach. Jasne sprecyzowanie maila ułatwi odbiorcy szybsze przeczytanie wiadomości i tym samym zaoszczędzi odrobinę jego cennego czasu. Pozwoli to również na szybsze i bardziej precyzyjne udzielenie odpowiedzi na postawione przez nas pytania.

Komunikacja dla każdego

Dzięki temu, że dziś każdy już ma dostęp do internetu, można się komunikować z ludźmi na całym świecie. Zdecydowanie otworzyło to drzwi do wielu nowych możliwości, które oszczędzają nasz czas. Wysłanie wiadomości pocztą elektroniczną zajmuje zazwyczaj tylko kilka minut. Mimo tego, nie zwalnia nas to z nieprzestrzegania zasad komunikacji w internecie. Warto pamiętać o tym, by w każdym przypadku zachowywać kulturę i szacunek do drugiego człowieka.