relaz.pl

relaz – motoryzacja, zdrowie internet i inne

prędkość Internetu
Internet

Czym dokładnie jest prędkość Internetu?

Dostęp do internetu to w dzisiejszych czasach standard. Jeżeli chcemy tylko przeglądać strony i przesyłać e-maile, wtedy szybkość łącza nie ma aż tak dużego znaczenia. Natomiast do oglądania filmów w wysokiej jakości w serwisach streamingowych, potrzebna będzie odpowiednia prędkość Internetu. W artykule wyjaśnimy ogólnie, w jakich parametrach się ona wyraża i podpowiemy, co zrobić, jeżeli nasz Internet jest zbyt powolny.

Dwa najważniejsze parametry

Kiedy mówimy o takiej prędkości, mamy na myśli Download Speed oraz Upload Speed. Pierwszy współczynnik mierzony w megabitach na sekundę i mający skrót DL oznacza to, z jaką prędkością będą pobierane dane z sieci. Z kolei drugi, czyli UL związany jest z szybkością ich wysyłania (np. chodzi o umieszczanie plików na YouTubie czy innych serwisach). Uwaga! Nie bez znaczenia jest również parametr o nazwie ping. To opóźnienie (latency), jakie występuje w trakcie transmisji i przetwarzania danych. Najlepiej, jeśli jego wartość będzie wynosić co najwyżej 40 milisekund, wtedy osoby grające po sieci, nie odczują żadnych spadków płynności.

W naszym kraju najbardziej zadowoleni są oczywiście mieszkańcy wszystkich największych miast. Niestety, w niektórych małych wioskach nadal występują utrudnienia związane z dostępem do zawrotnych prędkości łącza sieciowego. O 4G/LTE wiele osób może tylko pomarzyć. Dlatego muszą wykazywać sporą cierpliwość i czekać, aż w ich okolicach pojawi się wspomniana technologia. Taka, która pozwoli na pobieranie danych ze średnią szybkością wynoszącą około 30 Mb/s oraz wysyłanie z prędkością niemalże 13 Mb/s.

Co zrobić, aby Internet działał szybciej?

Wiemy już, co to jest prędkość Internetu. Warto jeszcze poznać kilka wskazówek umożliwiających na szybsze wczytywanie się stron, mimo korzystania ze słabszej technologii niż LTE (np. 3G). Po pierwsze pamiętajmy, aby nie obciążać sieci. W jednym czasie wykonujmy jak najmniej operacji i czynności – nie otwierajmy naraz wielu zakładek i nie włączajmy różnych urządzeń podpiętych do domowego Wi-Fi. Ustawmy także silne hasło sieciowe, aby nikt się nie włamał i nie zużywał naszego pakietu danych. Sam router musimy umieścić na wysokości 1,5 metra oraz odpowiednio skonfigurować, np. zamienić domyślną częstotliwość na nieco większą.

Winowajcą może okazać się również przeciążony i niestabilny system. Wtedy dobrze, jeżeli usuniemy z dysku zbędne pliki, aplikacje oraz różnego rodzaju wirusy oraz zaczniemy używać najnowszej przeglądarki (chyba że w starej pozbędziemy się plików cookie i niepotrzebnych wtyczek). Uwaga! Kiedy mamy limit, nie możemy go przekraczać, bo prędkość Internetu zostanie wtedy obniżona.