Strona główna
Internet
Tutaj jesteś

Jak podłączyć światłowód do routera?

10 maja 2021 jak podłączyć światłowód do routera


We współczesnych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez łączności ze światem. Internet to niezawodne narzędzie za pomocą którego można dokonywać zakupów, korzystać z wybranych portali społecznościowych oraz czerpać wiedzę na każdy temat. Dziś wiele osób korzysta z nowoczesnego łącza światłowodowego. Jak podłączyć światłowód do routera?

Co to jest router?

Jest to takie urządzenie za pomocą którego można łączyć bezprzewodowo sprzęt elektroniczny z internetem.

Router to niezawodne urządzenie sieciowe, które zapewnia podłączenie do internetu urządzeń takich jak: komputer, laptop, smartfon, telewizor, konsole czy aparaty zawierające moduł Wi-Fi. Jest on odpowiedzialny za przekazywanie oraz rozdzielanie sygnału internetowego. W ten sposób powstaje lokalna sieć, a każde urządzenie otrzymuje własny adres IP. Dzięki temu wszystkie podłączone sprzęty działają równocześnie oraz nie zakłócają swej pracy. Ponadto mogą się ze sobą łączyć oraz przekazywać sobie poszczególne dane.

Do wcześniejszych routerów trzeba było podłączyć także modem, który odpowiadał za przetwarzanie sygnału internetowego dostarczanego przez danego operatora. Natomiast nowoczesne routery posiadają wbudowane modemy.

Jakie są rodzaje routerów?

Router to urządzenie powszechnie dostępne na rynku elektronicznym. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą sposobem odbierania sygnału internetowego. Najpopularniejsze routery to:

– światłowodowe – które są wyposażone w wejście z końcówką GPON/ONU. Takie urządzenia podłącza się przewodem z wtyczką RJ-45 do gniazdka tego operatora, który dostarcza internet przy pomocy kabli

– LTE 4G – są to przenośne urządzenia na kartę SIM. Charakteryzują się one tym, że odbierają sygnał nadawany przez sieć czwartej generacji, czyli 4G

– ADSL – czyli analogowe, które to są wyposażone w port na kabel telefoniczny RJ-11. Są one wykorzystywane przede wszystkim w takich miejscach, w których nie ma jeszcze światłowodu.

– xDSL – czyli urządzenia połączone za pomocą kabli sieci telewizyjnej.

Jak podłączyć router?

Każdy router stacjonarny trzeba podłączyć do zasilania, a następnie go zrestartować. Później należy wpiąć do niego kabel internetowy oraz do gniazda WAN. W przypadku posiadania routera LTE należy włożyć kartę SIM do urządzenia, a następnie podłączyć go do zasilania, w celu naładowania.

Wszystkie dane potrzebne do konfiguracji tych urządzeń można znaleźć na specjalnej etykiecie, która jest zawsze dołączona do opakowania lub naklejona na spodzie urządzenia. Znajduje się tam: adres IP, nazwa sieci, hasło oraz domyślne dane logowania do panelu administratora.

Redakcja relaz.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni pasjonaci w dziedzinach finansów, technologii, mody, motoryzacji, zdrowia i lifestyle'u. Dzięki naszej praktycznej wiedzy i zaangażowaniu, oferujemy czytelnikom wartościowe artykuły pełne inspirujących porad, aktualnych trendów i praktycznych rozwiązań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

wiarygodność informacji w internecie
portale internetowe
prędkość Internetu

Jesteś zainteresowany reklamą?