Wzorów torebek i materiałów, z których są wykonywane raczej nie zliczymy. Skupmy się zatem na skórzanych torebkach damskich, ponieważ i w innym wypadku czekałoby nas niemałe wyzwanie. Mamy bowiem do czynienia zarówno z torebkami ze skóry, płótna, imitacji skóry, a bardzo często patchworkowymi. Ponadto do niektórych torebek ich właścicielki się mocno przywiązują.
Skóry na torebki też są różne
To prawda skóry na torebki damskie też są różne i w zależności od ich rodzaju stosujemy różne środki do ich konserwacji i czyszczenia.
Do najbardziej eleganckich torebek zaliczane są te, które wykonane zostały z tak zwanych skór licowych, dobrego gatunku. Zwykle są to skóry bydlęce i cielęce. Choć spotykane są również baranie, końskie, wężowe, krokodylowe, a nawet z ryb (np. z łososia). Najprostszy podział to – skóry licowe i zamsz.
Skóry licowe pokrywane są zwykle barwionym pigmentem z dodatkiem wosku i są przez to mniej narażone na działanie wody. Co nie oznacza, że nie można ich odbarwić działając innymi substancjami.
Niemało zwolenniczek mają jednak torby produkowane z tak zwanych skór anilinowych lub semi anilinowych, czyli zachowujących w dużej mierze swoją oryginalną fakturę. W takie skóry woda wsiąka łatwiej.
Zamsz też bywa powodem do dumy wielu kobiet, zwłaszcza ten dobrej jakości. Niektórzy mylą zamsz z ze skórą na bukową, charakteryzującą się delikatnym, aksamitnym meszkiem.
Jak czyścimy i konserwujemy torebki skórzane
Sposobów jest co najmniej kilka. Są sposoby domowe i z wykorzystaniem pomocy specjalistów. W sklepach z galanterią skórzaną, mamy duży wybór preparatów do konserwacji i czyszczenia torebek, w tym różne pianki, mleczka i impregnaty.
Impregnaty stosujemy częściej do torebek zamszowych. Natomiast przed wykorzystaniem preparatów przydać się może szczoteczka z miękkiego włosia i delikatna ściereczka z mikrofibry. Niektóre plamy można wyczyścić alkoholem lub przy pomocy talku (plamy tłuste). W wypadku zarysowań ołówkiem lub długopisem przydatna może się okazać najzwyklejsza gumka do ołówka.
Również na damskich torebkach mogą się pojawić plamy z soli – wtedy można to zetrzeć delikatnie nawilgoconą ściereczką lub mieć w pogotowiu specjalną piankę w sprayu.
Pamiętajmy też, że torebki mają swoje wnętrze wyłożone nierzadko podszewką. Tu czasem wystarczy tylko dokładne wytrzepywanie, choć dobrze jest posiadać środek eliminujący nieprzyjemne zapachy. Taki również znajdziemy w sklepie.
I na koniec o wyższości torebek skórzanych nad tymi ze skaju lub sztucznej skóry. Przede wszystkim te pierwsze są trwalsze, nie wydzielają, niemiłych, chemicznych zapachów, są mnie podatne na zmiany temperatury. Jednak chyba najważniejsze jest to, że są bardziej eleganckie.