Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jak inwestować na giełdzie?

20 stycznia 2023 Jak inwestować na giełdzie

Inwestowanie na giełdzie polega nie tylko na zakupie akcji, ale również ETF-ów, czy kontraktów terminowych? Na czym to polega? Jak zacząć inwestować na giełdzie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega inwestowanie na giełdzie?

Jak wspomniano we wstępie inwestowanie na giełdzie może polegać nie tylko na zakupie akcji, ale również ETF-ów, czy kontraktów terminowych. W przypadku akcji, czy ETF-ów, czyli funduszy inwestycyjnych notowanych na giełdzie inwestor zarabia jedynie wtedy, kiedy ich kurs rośnie. Kontrakty terminowe pozwalają natomiast zarabiać zarówno na wzrostach i jak spadkach wartości instrumentu bazowego. Co jeszcze warto wiedzieć o inwestowaniu na giełdzie? Przede wszystkim to, że wymaga przyjęcia oraz realizacji określonej strategii, dzięki czemu inwestor może uzyskać atrakcyjną stopę zwrotu. W przypadku wspomnianego już handlu akcjami może to być zarówno spekulacja (inwestowanie krótkoterminowe), jak i inwestowanie długoterminowe.

Jak zacząć inwestować na giełdzie?

Wszyscy, którzy zastanawiają się nad tym jak inwestować na giełdzie powinni zdawać sobie sprawę z faktu, że kupować i sprzedawać akcje, ETF-y, czy kontrakty terminowe może praktycznie każdy. Warunkiem koniecznym w tym przypadku jest bowiem jedynie posiadanie odpowiedniego rachunku inwestycyjnego, który należy otworzyć u brokera. Obecnie brokerzy oferują możliwość otwarcia konta maklerskiego online, co sprawia, że inwestować na giełdzie można bez wychodzenia z domu. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że wybór odpowiedniego brokera jest bardzo ważny, ponieważ przekłada się nie tylko na możliwości inwestycyjne, ale także wiele innych kwestii. Jakich? Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w artykule opisującym tajniki gry na giełdzie. 

Gra na giełdzie – ryzyko

Decydując się na rozpoczęcie przygody z giełdą warto mieć świadomość, że gra na giełdzie wiąże się z określonym poziomem ryzyka. Jestem ono nieodzownym elementem zarówno inwestowania w akcje, jak i zakupu ETF-ów, czy kontraktów terminowych. W każdym z wymienionym przypadków nie może bowiem być mowy o ochronie kapitału, a ryzyko powoduje, że inwestor może zarówno pomnożyć posiadany kapitał, jak i go utracić. Istotna staje się zatem umiejętność ograniczania ryzyka, co wpływa na skuteczność inwestycji. W jaki sposób to robić? Przede wszystkim opierając każdą podejmowaną decyzję inwestycyjną na rzetelnych analizach oraz wiarygodnych danych. Ważne jest także to, by systematycznie poszerzać posiadaną wiedzę oraz zdobywać nowe doświadczenia. Żelazną zasadą każdego inwestora powinna być natomiast maksyma „rozumiem w co inwestuję”. Co jeszcze może pozwolić ograniczyć ryzyko związane z inwestowaniem na giełdzie? Przede wszystkim dwie ważne umiejętności, a mianowicie ograniczenia emocji oraz prawidłowego zarządzania posiadanym budżetem.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie na giełdzie może być sposobem na osiągnięcie naprawdę atrakcyjnych zysków. Skuteczność uzależniona jest jednak od umiejętności ograniczania ryzyka, które może przyczynić się do poniesienia strat.

Artykuł sponsorowany

Redakcja relaz.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni pasjonaci w dziedzinach finansów, technologii, mody, motoryzacji, zdrowia i lifestyle'u. Dzięki naszej praktycznej wiedzy i zaangażowaniu, oferujemy czytelnikom wartościowe artykuły pełne inspirujących porad, aktualnych trendów i praktycznych rozwiązań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kryptowaluty
Platformy inwestycyjne dla zaawansowanych
Kredyt hipoteczny na mieszkanie pod wynajem

Jesteś zainteresowany reklamą?