relaz.pl

relaz – motoryzacja, zdrowie internet i inne

paski
Motoryzacja

Paski wielorowkowe – co to jest i za co odpowiadają?

Czy paski wielorowkowe to paski klinowe? Jak wybrać odpowiedni model paska i gdzie go szukać? Każdy użytkownik pojazdów mechanicznych ma do czynienia z tą częścią, lecz nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak jest ona ważna w trakcie codziennej eksploatacji. Jeśli zastanawiasz się nad tym, który pasek wielorowkowy wybrać i gdzie go kupić, to spieszymy z odpowiedziami. Przygotowaliśmy je w poniższym tekście.

Paski wielorowkowe – co to jest i gdzie ich używać?

W układzie napędowym paska mogą pracować koła pasowe o różnych średnicach, ale też mogą mieć różne kształty – np. wypukły (torusowy albo „kulisty”) lub wklęsły (sferoidalny albo stożkowy). W przypadku koła pasowego tego typu kształt jest ważny. Koło takie tworzy się z prowadzącego rowka albo z klinów. Paski wielorowkowe są zatem elementem odpowiadającym za przekładanie siły między poszczególnymi komponentami. Muszą być zatem dobrane w odpowiedni sposób, zgodnie ze specyfikacją danego silnika.

Pasek wielorowkowy nazywa się tak w przypadku, gdy jest on wyłącznie płaski i napędza jedynie prowadzące koła paskowe. W tym wypadku jest on o wiele krótszy niż pasek klinowy i ma zwykle długość od 56 do 96 cm. Jego średnica wynosi od 10 do 18 mm, a grubość waha się od 4 do 6 mm. Na płaskim pasku można zauważyć przetarcia i otarcia, widoczne są także niwelacje i żłobienia pod wpływem intensywnego przeciążania.

Czy paski wielorowkowe i klinowe to ten sam produkt?

Paski wielorowkowe nie są więc tym samym, czym są paski klinowe – chociaż są one do siebie bardzo zbliżone pod kątem budowy. Różnią się one nie tylko rozmiarami, ale i kształtem, a także modelami samochodów, w których są stosowane. Dlatego też przed wymianą warto sprawdzić, jaki kształt i rozmiar pasa ma napędzane koło.

Pamiętaj, że siły oddziałujące na paski wielorowkowe są bardzo duże. Na uwagę zasługuje również fakt, że same warunki pracy tych podzespołów należą do trudnych, ponieważ w silnikach spotkać się można z ogromnymi różnicami temperatur, które połączone są z zabrudzeniami. Nie warto zatem oszczędzać w trakcie wyboru pasków.

Wiesz już, jakie paski wielorowkowe są potrzebne do realizacji Twojego celu? Warto teraz sprawdzić, gdzie znajdziesz najlepszą ofertę. Nie marnuj czasu i skorzystaj z dostępnych narzędzi – tj. dostęp do internetu. Zajrzyj na stronę sklepu internetowe eSklep.Pesta.com.pl, gdzie do dyspozycji masz zróżnicowane paski wielorowkowe najwyższej klasy i w najlepszych cenach – https://esklep.pesta.com.pl/grupy-towarowe/8000002027/paski-wielorowkowe. Pamiętaj, że jeśli masz pytania, to zespół pracowników może udzielić Ci niezbędnych odpowiedzi.