relaz.pl

relaz – motoryzacja, zdrowie internet i inne

grób z lastryko
Lifestyle

Jak dbać o grób z lastryko?

Każdy wie, że należy pielęgnować pamięć po osobach zmarłych. Jednym z przejawów szacunku dla bliskich, którzy odeszli, jest dbałość o ich miejsce pochówku. Jak zatem dbać o grób wykonany z lastryko?

Estetyka sprzyjająca pielęgnacji

Warto pamiętać od początku, że cmentarze są miejscem, w którym powinny dominować skromność i umiar. Zanim przejdziemy do samego tematu pielęgnacji grobów, warto zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowania grobu jeszcze przed pochówkiem. 

Jeśli chcemy udekorować grób, np. umieszczając zdjęcie w krysztale lub jakiś ozdobny napis, warto pamiętać o tym, aby zdobienie nie utrudniało późniejszej pielęgnacji. Zdarza się, że na co dzień nie mamy wystarczającej ilości czasu, by dbać regularnie o grób naszych najbliższych. Przejdźmy do konkretnych wskazówek na temat konserwacji grobów. 

Pielęgnacja grobu z lastryko krok po kroku

Jest kilka zasad, o których warto pamiętać, chcąc zadbać o estetyczny wygląd miejsca wokół mogiły. Znajomość ich przyspieszy pracę i sprawi, że miejsce pochówku będzie wyglądać estetycznie.

Teren wokół grobu

Pracę przy grobie warto rozpocząć od usunięcia liści, śmieci znajdujących się wokół nagrobka. Jeśli przestrzeń porastają chwasty, przed wizytą na cmentarzu warto zaopatrzyć się w narzędzie do ich wyrywania. Są one dostępne w praktycznie każdym sklepie z akcesoriami ogrodowymi.

Pielęgnacja nagrobka

Jeżeli chodzi o czyszczenie samego nagrobka z lastryko, zestaw działań nie wymaga sięgania po specjalistyczne preparaty czyszczące. W ich przypadku należy stosować mało inwazyjne środki. Zwłaszcza że na grobach niekiedy zalega wosk ze zniczy. To wymaga szczególnej dbałości.

Czyszczenie grobu z lastryko będzie wymagało sięgnięcia po następujące akcesoria:

  • Szczotka 
  • Ścierka
  • Ciepła woda
  • Płyn do mycia naczyń (ewentualnie płyn do mycia szyb);
  • Opcjonalnie: rękawice lateksowe;

Dysponując takim zestawem, można przystąpić do czyszczenia. 

  • Krok 1: na początku należy sięgnąć po ciepłą wodę i spłukać cały monument. Następnie odczekać kilka minut.
  • Krok 2: kolejnym krokiem jest sięgnięcie po szczotkę z twardym włosiem i dokładne czyszczenie kamienia. Warto do tego użyć płynu do naczyń, można oczywiście wykorzystać w tym celu specjalistyczne środki do usuwania zabrudzeń cementowych. Sugerujemy jednak pozostać przy typowych domowych płynach do naczyń. 
  • Krok 3: ponowne spłukanie nagrobka sporą ilością ciepłej wody. Opcjonalnie można wypastować nagrobek. Można w tym celu sięgnąć po olej spożywczy, np. kokosowy.

Jak czyścić grób z lastryko? [PODSUMOWANIE]

Powyższe porady odnoszą się do czyszczenia nagrobka z lastryko, który nie jest zaniedbany. Zdarza się, że pomnik porastają mchy, lub wszelkiej maści roślinność, wtedy trzeba poświęcić więcej uwagi procesowi konserwacji grobu. Można oczywiście zlecić taką usługę specjalistycznej firmie, ale to są oczywiście koszty.