relaz.pl

relaz – motoryzacja, zdrowie internet i inne

prawo jazdy na motor
Motoryzacja

Prawo jazdy na motor – najważniejsze informacje

Kupno mocnego i szybkiego motocykla to marzenie wielu młodych osób, szczególnie chłopaków chcących zaimponować swoim dziewczynom. Poza tym jeżdżenie na takim jednośladzie daje im poczucie wolności. Co jednak muszą zrobić, aby uzyskać prawo jazdy na motor? Na to pytanie odpowiemy w niniejszym artykule.

Jaki są warunki?

Zacznijmy od tego, że w przypadku, gdy mamy do czynienia motocyklami o pojemności mniejszej niż 125 centymetrów sześciennych, wystarczy posiadanie prawa jazdy kategorii B od minimum trzech lat. Nie są wymagane dodatkowe uprawnienia. Jeżeli natomiast ktoś pragnie poruszać się na większych pojazdach, wtedy konieczne będzie spełnienie odpowiednich warunków.

Okazuje się, że w celu zdobycia dokumentu pozwalającego na prowadzenie jednośladów różnego rodzaju (w tym mocnych ścigaczy i potężnych chopperów) ważny jest wiek. Dopiero mając 24 lata, dana osoba może zapisać się na specjalny kurs, chyba że wcześniej (co najmniej dwa lata) uzyskała już prawo jazdy kategorii A2.

Kurs a prawo jazdy na motor kategorii A

Zanim wsiądzie się na motocykl i wyruszy w długą podróż, najpierw należy przejść profesjonalne szkolenie. Wspomnieliśmy wyżej, że wymagany jest konkretny wiek, ale przepisy mówią, że taki, trwający łącznie 50 godzin, kurs można rozpocząć nawet trzy miesiące przed ukończeniem tych 24 lat.

Większość czasu jest poświęcona na naukę teorii, natomiast 20 godzin na umiejętności jazdy ulicami miasta oraz zadania do wykonania na placu manewrowym. Po zdaniu darmowego egzaminu wewnętrznego z zakresu wiedzy teoretycznej, a następnie praktycznej, uczestnik kierowany jest do państwowego testu. Musi wtedy odpowiedzieć na 20 pytań. Jeżeli nie popełni błędów, przystępuje do egzaminu obejmującego np. sprawdzenie działania pojazdu, omijanie przeszkód, ósemkę, a także najbardziej trudny element, a więc poruszanie się po mieście (ma na to maksymalnie 40 minut).

Koszt szkolenia i egzaminu państwowego

Oczywiście, chcąc mieć prawo jazdy na motor, trzeba zaoszczędzić pieniądze. Sam koszt kursu wynosi bowiem ponad 1000 zł (ostateczna, dokładna kwota zależy od wielkości miasta i szkoły jazdy). Zdarza się jednak, że ktoś potrzebuje dodatkowych godzin, aby opanować wszelkie zdolności. Wówczas powinien przygotować w portfelu minimum 50 zł.

Za egzamin płaci się oczywiście mniej niż za szkolenie (30 zł – teoria, 180 zł – praktyka), ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dochodzi jeszcze koszt badań lekarskich (prawie 200 zł), wykonania zdjęcia oraz wyrobienia dokumentu. Łącznie należy więc mieć 2 tysiące złotych.