Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Faktoring w sektorze transportowym – korzyści i wyzwania

19 kwietnia 2023 Faktoring w sektorze transportowym


Jak pokazują branżowe statystyki, ponad połowa dochodu polskiego sektora transportowego pochodzi z faktoringu. Mowa o łącznej kwocie na poziomie 145 miliardów złotych. Ta suma robi wrażenie, ale wielu przedsiębiorców wciąż nie korzysta z tego rozwiązania. Tymczasem factoring może okazać się znacznym ułatwieniem dla firm transportowych i przynieść spore korzyści.

Duża – i wciąż rosnąca – popularność faktoringu w branży TSL jest przede wszystkim wynikiem powszechnych w tej branży zatorów płatniczych. Skala problemu niekiedy rośnie lawinowo, bo nieopłacenie jednej faktury może uniemożliwić uregulowanie bieżących zobowiązań całej firmy, a w konsekwencji zaburzyć budżety jej kontrahentów. Faktoring pozwala uniknąć takich sytuacji i tym samym usprawnia działanie całej branży.

Faktoring w branży transportowej. Na czym polega?

Firmy transportowe często są zmuszone do czekania przez kilka tygodni, a nawet miesięcy, zanim otrzymają zapłatę za wykonane usługi. To niekorzystnie wpływa na ich płynność finansową i zdolność do realizacji innych projektów oraz rozliczeń z pracownikami. Faktoring może być skutecznym sposobem na uniknięcie takich problemów. Faktor, który kupuje faktury od firmy transportowej, ma prawo do otrzymania pieniędzy od kontrahenta. Firma transportowa w zamian otrzymuje zaś wcześniejszą płatność z zastosowaniem ustalonej prowizji.

Factoring w branży TSL. Korzyści dla małej firmy

Korzystanie z faktoringu w branży transportowej ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

  • firma transportowa nie musi martwić się o opóźnienia w płatnościach od klientów i oczekiwanie na uregulowanie faktur;

  • faktoring umożliwia firmie transportowej swobodne planowanie przyszłych inwestycji (np. rozbudowy floty lub zaplecza logistycznego) bez obaw brak środków spowodowany zatorami płatniczymi;

  • faktoring pozwala firmie transportowej lepiej zadbać o swój wizerunek i uniknąć niekorzystnych opinii wśród potencjalnych kontrahentów oraz pracowników;

  • faktoring jest wygodnym narzędziem – w przeciwieństwie do kredytu nie wymaga sprawdzania zdolności i historii kredytowej;

  • faktoring pozwala w prosty i dyskretny sposób sprawdzić rzetelność danego kontrahenta.

Faktoring dla firm transportowych. Czemu warto?

Wspomniane korzyści płynące z faktoringu mogą odczuć właściwie wszystkie przedsiębiorstwa działające w sektorze TSL. To narzędzie szczególnie przydatne okaże się jednak w przypadku małych – zwłaszcza jednoosobowych – podmiotów. Zwykle lokują się one na samym końcu hierarchii wynagrodzeń i najdłużej oczekują na uregulowanie faktur. Ewentualne zatory są też dla nich szczególnie niebezpieczne, blokując nie tylko inwestycje, ale też możliwość rozliczenia się z fiskusem, ZUS-em i kontrahentami. Więcej przydatnych informacji na ten temat można znaleźć na http://pragmago.pl/porada/faktoring-dla-firm-transportowych/.

Jak widać, faktoring to wręcz idealne narzędzie do zlikwidowania zatorów płatniczych w branży transportowej. Korzystając z niego, przewoźnicy i spedytorzy mogą zadbać o swoją płynność finansową i wizerunek, nie zadłużając się i nie przechodząc skomplikowanej procedury weryfikacji, tak jak ma to miejsce w przypadku kredytu.

Redakcja relaz.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni pasjonaci w dziedzinach finansów, technologii, mody, motoryzacji, zdrowia i lifestyle'u. Dzięki naszej praktycznej wiedzy i zaangażowaniu, oferujemy czytelnikom wartościowe artykuły pełne inspirujących porad, aktualnych trendów i praktycznych rozwiązań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kryptowaluty
Platformy inwestycyjne dla zaawansowanych
Kredyt hipoteczny na mieszkanie pod wynajem

Jesteś zainteresowany reklamą?