Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Poznaj wszystkie obowiązkowe światła samochodowe

18 maja 2021 światła samochodowe


Polskie drogi każdego dnia przemierza setki tysięcy, jak nie miliony pojazdów dopuszczonych do ruchu drogowego. Jednak pomimo restrykcyjnych norm i przepisów, sporo kierowców wciąż nie zawsze należycie korzysta z dostępnych w pojeździe świateł. Stąd też warto poznać kilka bardzo cennych informacji, dzięki którym każdy kierowca w sposób prawidłowy będzie włączał światła samochodowe.

Rodzaje świateł samochodowych

Każdy pojazd samochodowy wyposażony jest w kilka przełączników, za pomocą których można w prosty sposób włączać i wyłączać różnego rodzaju światła. Jednak jakie rodzaje świateł samochodowych występują tak naprawdę jako obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu? Światła samochodowe należące do tej grupy to m.in.:

-mijania,
-do jazdy dziennej,
-drogowe,
-kierunkowskazy,
-awaryjne,
-pozycyjne,
-STOP,
-cofania,
-przeciwmgielne,
-odblaskowe,
-postojowe,
-obrysowe.

Zapewne każdy kierowca już nieraz słyszał o wszystkich powyższych rodzajach świateł samochodowych. Przecież ich znajomość oraz wiedza o ich zastosowaniu jest wymagana na każdym egzaminie na prawo jazdy. Jednak z biegiem czasu spora część osób po prostu zapomina, które światła w pojeździe noszą nazwę „mijania”, a które „postojowe”. Stąd też warto raz na jakiś czas przypomnieć sobie tę cenną wiedzę, ponieważ niejednokrotnie taka informacja może się przydać.

Funkcje świateł samochodowych

O ile znajomość wszystkich rodzajów świateł samochodowych jest ważna, o tyle znajomość pełnionych przez nie funkcji wydaje się jeszcze ważniejsza. Stąd też warto przypomnieć sobie, do czego służą światła pozycyjne oraz w jakich sytuacjach kierowca może włączyć światła przeciwmgielne.

Warto więc po kolei przypomnieć sobie, w jakim celu kierowca powinien używać podstawowych świateł samochodowych, z których korzysta się podczas jazdy.

Najważniejsze są oczywiście światła mijania, które znajdują się w przednich lampach i mają na celu oświetlać pojazd w trakcie jazdy. Ich barwa jest biała, a kontrolka na pulpicie zielona. Alternatywą dla tych świateł są światła do jazdy dziennej. Można je używać za dnia, gdy jest dobra widoczność. Podobną funkcję pełnią również światła drogowe, które również umieszczone są w przednich lampach, jednak pozwalają oświetlić drogę na dalszą odległość. Na pulpicie oznaczone są niebieską kontrolką.

Warto dodać, że na terytorium Polski każdy pojazd musi podczas jazdy mieć włączone światła. Wynika to z przepisów drogowych, dlatego warto pamiętać, aby zawsze włączać odpowiednie światła samochodowe w odniesieniu do panującej pory dnia i warunków atmosferycznych.

Redakcja relaz.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni pasjonaci w dziedzinach finansów, technologii, mody, motoryzacji, zdrowia i lifestyle'u. Dzięki naszej praktycznej wiedzy i zaangażowaniu, oferujemy czytelnikom wartościowe artykuły pełne inspirujących porad, aktualnych trendów i praktycznych rozwiązań.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nowe auto na raty - czy to możliwe?
paski
Dlaczego warto przeprowadzić dekontaminację lakieru

Jesteś zainteresowany reklamą?