relaz.pl

relaz – motoryzacja, zdrowie internet i inne

Jak przebiega tlenoterapia hiperbaryczna i co leczy? Poradnik
Zdrowie

Jak przebiega tlenoterapia hiperbaryczna i co leczy?

Tlenoterapia hiperbaryczna uznawana jest za nieinwazyjną metodę wykorzystywaną do leczenia chorób skóry, układu oddechowego i nerwowego oraz innych dolegliwości. Polega ona na tym, że pacjent oddycha tylko i wyłącznie stuprocentowym tlenem pod wysokim ciśnieniem.

Jak przeprowadza się tlenoterapię hiperbaryczną?

Terapia ta przeprowadzana jest w specjalnych pomieszczeniach, nazywanych komorami hiperbarycznymi. Dzięki temu tkanki zostają nasycone tlenem, który przenika do erytrocytów, a jego stężenie zwiększa się również w osoczu, limfie i płynie mózgowo-rdzeniowym. Komora hiperbaryczna i panujące w niej warunki sprawiają, że tlen ma możliwość dotarcia do wielu miejsc, w które nie mógłby dostać się w warunkach normalnego ciśnienia. Prowadzi to do tego, że pobudzone zostają uśpione komórki, a ich funkcjonowanie zostaje poprawione.

Tlenoterapia hiperbaryczna przyśpiesza gojenie ran i regeneracje tkanek, dzięki czemu procesy starzenia przebiegają wolniej. Ponadto zabieg ten pozwala na zmniejszenie stanów zapalnych i jest skuteczną metodą w leczeniu infekcji bakteryjnych, takich jak borelioza. Zabieg ten uznawany jest za nieinwazyjny i bezbolesny, polega on jedynie na tym, że pacjent oddycha czystym tlenem w komorze, w której panuje podwyższone ciśnienie.

Jak przebiega tlenoterapia hiperbaryczna?

Po to, aby uzyskać jak najlepsze efekty, należy zabieg ten wykonywać systematycznie. Przebieg leczenia w tym oczywiście wysokość ciśnienia czy ilość tlenu dostosowywana jest indywidualnie do klienta. Każdy taki zabieg trwa około godziny i jest podzielony na etapy, które oddzielone są krótkimi przerwami. Zabieg ten musi być przeprowadzany regularnie, aby uzyskać jak najlepsze efekty, niektórzy pacjenci muszą się mu poddać nawet kilkadziesiąt razy. Dla bezpieczeństwa znajdujących się w komorze osób w czasie trwania zabiegu obecny jest ratownik medyczny, która czuwa nad tym, aby pacjentom nic się nie stało. To on obsługuje komorę hiperbaryczną i utrzymując kontakt z pacjentami, kontroluje czy wszystko przebiega, tak jak powinno. Ratownik ma możliwość komunikacji z osobami znajdującymi się w środku dzięki intercomowi. Dzięki temu, że wiele komór jest przezroczysta, pacjenci czują się o wiele lepiej i bezpieczniej. Co ciekawe pacjent nie musi się nudzić w czasie zabiegu, wiele ośrodków umożliwia oglądanie TV lub filmów.

Co leczy się w ten sposób?

Tlenoterapia hiperbaryczna wykorzystywana jest nie tylko do leczenia chorób. Jest to również efektywna metoda wykorzystywana przez sportowców uprawiających różne dyscypliny. Bardzo chętnie korzystają z nich zawodowi sportowcy, którzy zajmują się sportem wyczynowym. Tlenoterapia ze względu na to, że stosują ją również sportowcy, nazywana jest naturalnym dopingiem. Przeprowadzane są one ze względu na to, że zabiegi te są gwarancja szybszej regeneracji, zwłaszcza po ciężkim treningu lub wysiłku. Dzięki nim możliwa jest redukcja deficytu tlenowego i przywrócenie poziomu tlenu w tkankach do prawidłowego poziomu.

Co więcej tlenoterapia jest też użyteczna w przypadku leczenia i rehabilitacji po kontuzjach. Osoby, które chcą skorzystać z tego typu zabiegu na własny koszt, muszą liczyć się z opłatami rzędu od kilkudziesięciu nawet do 300 złotych lub więcej za jedną sesję. Jednakże posiadając skierowanie, zabieg ten jest całkowicie bezpłatny, ponieważ refunduje go Narodowy Fundusz Zdrowia.

Warto mieć jednak na uwadze to, że zabieg ten, aby przyniósł efekty, musi być wykonywany regularnie i w serii 10 razy lub więcej (zależy to od przypadłości i poziomu jej zaawansowania). Warto skonsultować się ze swoim lekarzem, który rozważy skierowanie pacjenta na tego typu zabieg, ustali on również, czy aby na pewno jest on bezpieczny w każdym indywidualnym przypadku.