relaz.pl

relaz – motoryzacja, zdrowie internet i inne

dobry szampon przeciwłupieżowy
Zdrowie

Jak wybrać dobry szampon przeciwłupieżowy?

Należy mieć świadomość, że łupież jest chorobą głowy, która jest powodowana przez różnego rodzaju grzyby drożdżopodobne. Objawia się natomiast niewielkimi płatkami złuszczającej się skóry. Warto zaznaczyć, że skóra może być dodatkowo zaczerwieniona lub podrażniona. Jak zatem wybrać dobry szampon przeciwłupieżowy?

Dobór szamponu do rodzaju łupieżu

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że można wyróżnić dwa rodzaje łupieżu owłosionej skóry głowy: łupież zwykły, a także tłusty.

Łupież zwykły występuje u ludzie z wrażliwą, suchą i delikatną skórą. Cechuje się białymi płatkami, które powstają w wyniku złuszczania się chorego naskórka. Należy również zaznaczyć, że przy ruchach głowy będą opadały na ubranie. Warto wiedzieć, że może mu towarzyszyć swędzenie skóry głowy.

Z kolei łupież tłusty można dostrzec u osób, które mają tendencję do łojotoku. W najprostszym możliwym ujęciu wygląda, jak cienkie, żółte strupy przylegające do skóry głowy. Ponadto bardzo często towarzyszy mu również stan zapalny.

Podejmując decyzję o zakupie szamponu należy zwrócić szczególną uwagę jest on przeznaczony do łupieżu tłustego czy suchego. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że niektóre szampony mają w swoim składzie więcej niż jedną czynną substancję. Mogą tym samym zwalczyć dwa wymienione rodzaje łupieżu.

Substancje pielęgnujące i roślinne w szamponie przeciwłupieżowym

Warto pamiętać, że bardzo istotne znaczenie będzie miała także właściwa pielęgnacja skóry głowy. Rekomendowane jest, by szampon przeciwłupieżowy zawierał witaminy E, A czy PP. Nie tylko regenerują one naskórek, ale również pobudzają mikrokrążenie, syntezę kolagenu czy produkcję ochronnych lipidów skóry. Należy także szukać w szamponach witaminy B3.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo ważnym dodatkiem do omawianych szamponów przeciwłupieżowych jest gliceryna. Jej zadaniem jest nawilżanie skóry głowy i włosów. Świetnym rozwiązaniem będzie także zaopatrzenie się w szampon do włosów zawierający w swoim składzie substancje, które wzmacniają mieszki włosowe, a także pobudzają mikrokrążenie skóry.

Godny uwagi jest również fakt, że bardzo ważne dla kondycji włosów są substancje oddziaływujące na regulację ochronnej bariery naskórka. Rekomendowane jest zaopatrywanie się tylko i wyłącznie w szampony renomowanych producentów. Nie warto sugerować się tylko i wyłącznie ceną. Zdecydowanie bardziej istotnym parametrem jest stosunek jakości do ceny. Często wystarczy dołożyć kilkadziesiąt złotych, by cieszyć się z kilka razy lepszego produktu.