relaz.pl

relaz – motoryzacja, zdrowie internet i inne

holowanie automatu
Motoryzacja

Jak odbywa się holowanie automatu?

Wielu kierowców decyduje się na zakup samochodu, która ma automatyczną skrzynię biegów. Nic dziwnego. Taki pojazd prowadzi się przecież znacznie łatwiej i wygodniej. Niestety, kiedy ulegnie on awarii, wtedy mogą pojawić się trudności związane z jego holowaniem. W artykule opiszemy, na czym polega ta czynność, a także wyjaśnimy, który sposób jest bardziej zalecany.

Holowanie automatu – odpowiednie przygotowanie

Kiedy zabraknie paliwa albo rozładuje się akumulator, to nie pozostaje nic innego jak podpiąć linkę holowniczą do innego auta. Trzeba jednak zrobić to bardzo ostrożnie. Jest kilka podstawowych zasad, których należy tutaj przestrzegać. Po pierwsze nie można zapomnieć o uruchomieniu silnika (wtedy będzie pracować pompa, która bezpośrednio odpowiada za smarowanie olejem elementów skrzyni). Po drugie drążek do zmiany biegów powinien być ustawiony w kształt litery N (na luzie). W przypadku, gdy nie da się jednak włączyć silnika, wówczas holowanie musi odbywać się powoli, z prędkością do 30 km/h. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Jeśli chcemy, aby holowanie automatu przebiegło w stu procentach bezpiecznie, to używajmy tylko świateł mijania. Awaryjne przeszkodzą bowiem w sygnalizowaniu kierunku i wykonywaniu manewrów na drodze. Co ważne, auta mające napęd na cztery koła można holować, przenosząc napęd tylko na jedną oś.

Lepszy sposób, czyli laweta

Niestety, wybierając holowanie za pomocą linki, nie da się przejechać dalej niż 50 km. Jednak nie tylko z tego powodu specjaliści zalecają zastosowanie lawety dla samochodów wyposażonych w przekładnię automatyczną. Tego typu transport jest idealnym rozwiązaniem, gdy np. wycieka olej przekładniowy. Wtedy nie musimy martwić się, że skrzynia pozbawiona jednocześnie chłodzenia i smarowania, zostanie całkiem uszkodzona. Dodatkowo koła napędowe nie stykają się z nawierzchnią jezdni. Nie ma więc żadnego ryzyka, że pewne inne części także ulegną zniszczeniu.

Część osób uważa mimo to, że cena wynajmu lawety, na którą wpływ ma jej długości i ładowność, jest zbyt wysoka. Wystarczy jednak, że dowiedzą się, ile wyniesie koszt naprawy, zepsutej w wyniku tradycyjnego holowania, automatycznej skrzyni biegów, wtedy zmienią zdanie i na pewno wezwą lawetę. Co ważne, holowanie automatu tą metodą również wymaga odpowiednich i dokładnych działań. Jakich? Oczywiście, aby samochód znajdujący się na platformie był w pełni zabezpieczony i nie zjechał w trakcie przewozu, konieczne jest użycie specjalnych i mocnych pasów transportowych (zwanych też lawetowymi).