relaz.pl

relaz – motoryzacja, zdrowie internet i inne

Suplementacja drobiu
Lifestyle

Suplementacja drobiu a ich dobre zdrowie

Każdy doświadczony hodowca doskonale wie, jak ważna jest właściwa suplementacja dla drobiu. Wówczas to ptactwo domowe jest zdrowe oraz prawidłowo się rozwija. Ponadto posiada lepszą wydajność mięsną oraz nieśność. Bardzo ważne jest zatem to, aby zapewnić mu odpowiednią ilość witamin oraz związków mineralnych.

Wapń a właściwa suplementacja dla drobiu

Prawidłowe odżywianie drobiu odgrywa niezwykle ważną rolę w ich życiu Ma ono decydujący wpływ na wyniki produkcji drobiarskiej. Dobrze zbilansowana dieta wpływa także w bardzo dużym stopniu na właściwą przemianę metaboliczną oraz podtrzymanie homeostazy.

Zapotrzebowanie na poszczególne składniki mineralne jest zależne przede wszystkim od stadium wzrostu oraz kierunku produkcyjnego. Podczas rozwoju kośćca istnieje u ptactwa domowego większe zapotrzebowanie na wapń oraz fosfor. W okresie nieśności należy zwiększyć podaż wapnia poprzez stosownie mieszanek paszowych bogatych w ten składnik. Spożywanie przez nioski odpowiedniej ilości wapnia sprawia, że skorupki jaj są dobrze wykształcone oraz twarde.

Suplementacja wapnia jest także konieczna dla prawidłowego wykształcenia się układu kostnego tych zwierząt. Jego zadaniem jest:

  • regulacja pracy mięśni
  • regulacja prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego

Wapń wpływa także na proces krzepnięcia krwi i razem z witaminą

D i fosforem bierze udział w procesie mineralizacji kości. Bardzo ważne jest to, aby go nie przedawkować, gdyż jego wysoki poziom w organizmie drobiu może wpłynąć na zmniejszenie apetytu oraz spowodować uszkodzenie nerek.

Właściwa suplementacja witamin a dobre zdrowie drobiu

Niezwykle ważną rolę odgrywa także podawanie ptactwu hodowlanemu odpowiedniej ilości witamin. Bardzo dobrym wyborem są preparaty witaminowe w ciekłej postaci, które podaje się drobiu razem z wodą. Ich zadaniem jest uzupełnienie w organizmie niedoboru witamin z grupy B i C. Wpływają one w bardzo dużym stopniu na prawidłowy wzrost ptactwa oraz jego odporność. Niedobór witaminy C powoduje, że skorupki jaj są bardzo kruche oraz miękkie.

Nie bez znaczenia jest także podawanie drobiu witamin A, D, E oraz K. Są one rozpuszczalne w tłuszczach i mogą być podawane w postaci paszowej.

Witamina A wpływa na prawidłowy wzrost oraz budowę tkanek kostnych, a witamina D wzmacnia kości oraz skorupki jaj. Z kolei niedobór witaminy E może spowodować większą ilość krwotoków w nogach oraz piersiach ptactwa.

Właściwa podaż witamin oraz składników mineralnych odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu drobiu. Z pomocą odpowiednich mieszanek bogatych w witaminy można skutecznie tuczyć drób przy jednoczesnym zachowaniu ich dobrego zdrowia oraz prawidłowego rozwoju.