relaz.pl

relaz – motoryzacja, zdrowie internet i inne

grabarz
Lifestyle

Praca Grabarza – niedoceniany zawód, poznaj go lepiej

Często nie zdajemy sobie sprawy, że dane miejsce pracy istnieje. Są one często specyficzne, nie związane z żadnym wykształceniem. Takim przykładem jest praca grabarza – wiele osób nie wie o jego istnieniu, a tym bardziej nie wie, na czym ona polega. Jest to ciężki zawód, którego część osób obawia się i rezygnuje ze stanowiska. Dziś rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Dowiedz się wszystkiego na ten temat – praca grabarza.

Praca grabarza – na czym polega

Praca grabarza polega na pochówku zmarłych na cmentarzach. Kto zatrudnia grabarzy? To zależy od statusu cmentarza. W przypadku nekropolii znajdującej się pod władzą kościoła, grabarz zatrudniany jest przez proboszcza bądź duchownego odpowiedzialnego za sprawy związane z cmentarzem. Warto zaznaczyć, że do pracy grabarza nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego wykształcenia. Doświadczenie też nie jest tutaj wymagane. Wystarczą chęci oraz możliwości fizyczne. Warto zaznaczyć, że grabarz często nie zajmuje się wyłącznie kopaniem grobu. Osoby na tym stanowisku dbają o cały obszar cmentarza. Do obowiązków należą takie zadania jak:

  • Koszenie trawy
  • Utrzymywanie cmentarza w czystości
  • Sprzątanie kaplicy
  • Rozliczanie cmentarza z rachunków

Zazwyczaj grabarzem jest mężczyzna. Wynika to z wielu aspektów. Przede wszystkim jest to głównie praca fizyczna – wykopywanie grobów jest bardzo ciężkim zadaniem.

Grabarz musi również współpracować z domami pogrzebowymi. Jedną z nich jest Hermes ze Szczecina. Jest to zakład pogrzebowy, który pomoże zorganizować uroczystość pogrzebową na najwyższym poziomie.

Dlaczego praca grabarza jest taka istotna?

Praca ta nie jest popularna i oblegana. W wielu miejscowościach brakuje osoby na tym stanowisku. Jest to odpowiedzialna i ważna praca. Grabarz musi wiedzieć wiele na temat pochówku, grobów oraz uroczystości pogrzebowych. Często współpracuje z wieloma osobami: zakładem pogrzebowym, księdzem oraz rodziną zmarłego. Jeżeli praca fizyczna nie jest dla ciebie wyzwanie, to warto pomyśleć o tym zawodzie. Z pewnością jest to praca o nieregularnych godzinach pracy.

Praca jak grabarz zarobki

Ile zarabia grabarz? Niestety, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Większość miejsc nie ujawnia kwot wynagrodzenia. Jednakże urzędy statystyczne posiadają pewne wyliczenia. Średnie zarobki grabarza wynoszą 3500 złotych brutto miesięcznie. Jednakże nie jest to jedyny zarobek. Często podczas pogrzebów grabarz otrzymuje osobne wynagrodzenie od  Należy mieć na uwadze, że wszystko jest uzależnione od lokalizacji oraz obszaru, którym dana osoba się zajmuje. W większych miastach, gdzie nekropolie są duże i często obejmują więcej niż jedną parafię – zarobki grabarza są zdecydowanie wyższe niż w przypadku małych miejscowości i wsi. Warto zaznaczyć, że w 2022 roku minimalna kwota za wynagrodzenie wynosi 3010 złotych brutto. W przypadku osób rozliczanych z ilości godzin, jest to kwota 19,70 złotych brutto za godzinę. Zarobki grabarza nie mogą być więc niższe niż powyższe kwoty.