Kupujemy zmywarkę – na co zwrócić uwagę

Written by  on Sierpień 18, 2015 

W coraz większej ilości gospodarstw domowych instalowane są zmywarki. Ich użycie niesie za sobą nie tylko oszczędność czasu, ale i wody. Na rynku dostępne są aktualnie rozmaite modele w różnych przedziałach cenowych, ale żeby nie przepłacić dobrze jest sprawdzić ceny w rankingu zmywarek http://www.wybierz.net/ranking-zmywarek.php. Jednak wybierając zmywarkę nie należy brać pod uwagę wyłącznie ceny. Ważna jest również niezawodność oraz zużycie wody i prądu. Większość urządzeń posiada tak zwane klasy energetyczne.

To właśnie ona jest kluczowa, ponieważ im jest wyższa, tym urządzenie zużywa mniej wody i prądu. Najwyższa klasa energetyczna dla zmywarek oznaczona jest literą A z trzema plusami, natomiast najniższa literą D. Różnice pomiędzy tymi skrajnymi wartościami są tak duże, że mogą sięgać nawet do 70 procent zużycia wody i prądu na jeden cykl pracy. Najoszczędniejsze modele posiadają wiele innowacyjnych rozwiązań, jednym z nich jest odzyskiwanie ciepła z wcześniej ogrzanej wody w celu ogrzania nowej. Jest to możliwe dzięki użyciu wymiennika ciepła. Posiadają one również czujnik, który oszacowuje ilość wody na podstawie wielkości załadunku. Bez względu na cenę i klasę energetyczną zmywarka powinna posiadać odpowiednią ilość zróżnicowanych programów.

Do tych niezbędnych można zaliczyć program zwykły, program do mocno zabrudzonych naczyń (wysoka temperatura wody), program skrócony, a także ekonomiczny, którego się używa w przypadku połowicznego załadunku. Poza tym zmywarki dzielą się na dwie kategorie, wolnostojące i do zabudowy. Ta druga jest najczęściej wybierana przez kupujących ze względu na estetykę. Jednakże obecne zmywarki posiadają dość przyjemny dla oka design, dlatego jeżeli ktoś nie chce dokonywać zmian w swoich meblach kuchennych to z powodzeniem może wybrać zmywarkę wolnostojącą.

Wymiary urządzenia to już kwestia całkowicie indywidualna, najczęściej kluczowym czynnikiem jest ilość osób zamieszkujących gospodarstwo domowe. Głośność dobrej zmywarki powinna mieścić się w granicach 40 decybeli. Oczywiście można zaoszczędzić kupując tańszy model o wyższym poziomie emitowanego hałasu i używać go wtedy, kiedy nikogo nie ma w kuchni. Pomocna w tym będzie funkcja opóźnionego startu, która obecna jest w praktycznie każdej zmywarce. I na koniec najważniejsza funkcja, mianowicie ochrona przed zalaniem kuchni. Dla wielu osób jest ona wręcz niezbędna, ponieważ lepiej dopłacić do zmywarki posiadającej ten system nawet 200 złotych niż w późniejszym okresie liczyć straty w tysiącach.

Montaż zmywarki powinno się zlecić profesjonalnym monterom z dwóch powodów. Wykonają go oni w sposób prawidłowy, ponieważ posiadają w tym doświadczenie. Poza tym często producent tego wymaga, aby gwarancja była ważna.

Category : domowe